Columbia Lighting LCAT24-40MLG-EDU LED Contemporary Architectural Troffer Lighting, White
★★★★★ 4.6 145 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by mail.yayladekorasyon.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • The product type is LCAT architectural LED troffer with a curved center lens, 2x4, Color Temperature: 4000 K, Lumen Output Category: medium lumen, Light Output: 4, 886 lm, Wattage: 40 W, Mounting Type: Recessed, Driver type: 0-10V dimming, Voltage Rating: 120-277 VAC
  • It is manufactured in Mexico
  • It is manufactured by COLUMBIA LIGHTING
UPC 078531125899
Size 48 in x 24 in x 4 in
Color White
Theme Contemporary
Voltage 277 Volts
Wattage 40 watts
Set Name LCAT
Room Type Classroom
Brand Name Columbia Lighting
Brightness 4886 Lumen
Efficiency 122.15 lumens per watt
Model Name LCAT
Style Name Architectural indoor troffer
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 19.4 Pounds
Light Color cool white
Shade Color White
Fixture Type Non Removable
Light Source LED
Manufacturer Hubbell Lighting, Inc.
Model Number LCAT24-40MLG-EDU
Power Source Corded Electric
Material Type Alloy Steel
Mounting Type Recessed Mount
Control Method Remote
Item Type Name LED Contemporary Architectural Troffer
Shade Material Alloy Steel
Lighting Method LED
Number of Items 1
Color Temperature 4000 Kelvin
Installation Type Recessed
Required Assembly No
Light Fixture Form Recessed
Included Components recessed-light-fixture-housings
Indoor Outdoor Usage Indoor
Light Output Maximum 4886 Lumens
Water Resistance Level Not Water Resistant
Number of Light Sources 1
Manufacturer Part Number 93077463
Item Dimensions L x W x H 48"L x 24"W x 4"H
Specific Uses For Product Commercial indoor spaces
Manufacturer Warranty Description 5 years (see terms and conditions).
Global Trade Identification Number 00078531125899
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
145 ratings | 59 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (122)
4 stars
3% (4)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (15)